PHOSFER SERİSİ

PHOSFER serisi bir çok bitkinin besin ihtiyacını karşılamak için geliştirilmiştir. Bu ürün grubunun ana özelliği, hücre membranlarından, yapraklardan ve köklerden kolayca ve hızlı alınabilen ve bitki bünyesinde çabuk yayılan fosfor içermesidir. Bu şekilde bitki bünyesinde bir besleme dengesi sağlayıp daha iyi gelişme daha iyi çiçek ve daha iyi dölleme sonuncu verim artışı amaçlanmıştır. Phosfer iletim demetlerini genişletici bir etkiye sahiptir, dolayısıyla bitki bünyesindeki besin maddelerin iletimi daha etkin olur.

Phosfer azot, fosfor, potasyum ve mikro elementler içeren sıvı yaprak gübresidir. Değişik kültürler de bitkinin
gelişmesinde, çiçek döneminde, meyve tutumu ve olgunlaşma zamanında kullanılabilir. Fosfor, potasyum ve iz elementler içermesi sayesinde bitkinin yan organlarının (meyve, tohum, kök) gelişmesini sağlar. Bitkideki nişasta, yağ ve şeker miktarının artmasıyla da ürünün kalitesini (renk, tat, koku, dayanıklılık) arttırır. Phosfer bitkide iki türlü iş yapar. Kökten veya üstten verildiğinde, çok çabuk bir şekilde bitki tarafından alınır ve taşınır, aynı zamanda topraktaki diğer besinlerin alımını hızlandırır. Phosfer’in bitkilerde iletim demetlerini genişleterek, elektron (su ve besin) akışını hızlandırdığı için mümkündür. Böylece diğer besinlerinbitki tarafından alınması kolaylaşır. Fotosentez daha sağlıklı ve hızlı olur. Bunun neticesinde yaprak, çiçek, meyve ve kök oluşumu ve gelişimi hızlanır.

Phosfer bitki bünyesine alındığında, bitkinin savunma sistemini harekete geçirir ve bitkinin hastalığa karşı direncini arttırır. Phosfer; fosfit iyonları içermesiyle, karışıma fosfor vermesinin yanı sıra, mantari hastalıklara özellikle Phytophtora (Mildiyö), Bremia (Marul ve enginar mildiyösü) ve Peronospora’ya (yalancı mildiyö) karşı bir fungisit gibi çalışarak koruyucu etki göstermesiyle çok önemli hale getirir.

Aynı zamanda Phosfer çok iyi bir fosfor kaynağıdır. Çiçeklenme öncesinde ve çiçeklenme başlangıcında verildiğinde, çiçeklerin daha sağlıklı açmasını sağlayarak, döllenme şansını arttırır. Sonuç olarak; Phosfer, bu çalışma sistemiyle bitkiyi çanlandıran, verimi ve kaliteyi arttıran bir etkiye sahiptir.

 

UYGULAMA ŞEKLİ VE DOZU :

Yapraktan, damla sulama  ve gövdeye sürme yöntemiyle uygulanabilir.

Narenciye ve Meyve Ağaçları:  Vejetatif gelişme ve çiçeklenme döneminde, düzenli olarak, bitkinin durumuna ve yaprak analizi sonuçlarına göre, yapraktan 200-250 cc./100 lt. dozunda uygulanır. %6 lık solüsyon hazırlanıp fırça yardımıyla gövdeye sürülür.

Çilek: Dikimde, vejetatif gelişme döneminde ve meyve büyüme döneminde yapraktan veya damlama sulama yoluyla uygulanır. Gerektiğinde kökler bandırılabilir.

Tarla Bitkileri :Vejetatif gelişme döneminde, düzenli olarak, bitkinin durumuna ve yaprak analizi sonuçlarına göre, yapraktan 150-200 cc./100 lt. dozunda uygulanır.

Tarla bitkilerinde ve Sebzeler de damlama ve yağmurlama sulama yolu ile bitkinin ve toprağın pozisyonuna göre 2-3  lt./da. dozun da her dönemde uygulanabilir.

Tüm Sebzelerde; Vejetatif gelişme döneminde, düzenli olarak, bitkinin durumuna göre, yapraktan 200-250 gr./100 lt. dozunda uygulanır.

Bahçe bitkilerinde damlama sulama yolu ile bitkinin ve toprağın pozisyonuna göre 3-5  lt./da. dozun da çiçeklenme ve meyve tutumu dönemin de uygulanabilir.

Patates: 5-6 yapraklı dönemden itibaren 10-15 gün arayla 2 uygulama yapılmalıdır.

Bağ: Salkım uzatma ve yandal (Pançak) yaptırma döneminde, yapraktan 150-200 cc./100 lt. dozunda uygulanır.

KarışabilirlikBilinen tüm tarım ilaçları ve gübreler ile karışabilir ancak uygulamadan önce küçük dozlarda ön karışım testi yapmanız önerilir.

Ambalaj: 1 lt. , 5 lt. , 10 lt. , 20 lt.

 

 Nitrat  Amonyak Üre  P205  K20  MgO  Cu B  Mn  Zn  pH  Yoğunluk
 Phosfer    PK 35 23 4-5 1,49
 Phosfer  Mn-Zn 3 30 5 5 1,41