ALGAWAY

NPK’LI  KATI ORGANOMİNERAL GÜBRE          20.7.21

ALGAWAY yapraktan kullanım için özel olarak geliştirilmiş düşük molekül ağırlıklı, atomize edilmiş aminoasit ve peptid bazında organik azot, mineral NPK, magnezyum ve iz element, fulvik asit ve özel deniz yosunları içeren özel bir üründür.

Algaway %7 organik azot, toplam % 20 organik madde ihtiva eder ve kesinlikle ağır metal içermez. Algaway yüksek bir çözünürlülüğe sahiptir, yapraktan çok kolay ve hızlı alınır.

Özellikle çiçek ve meyve döneminde bitki gelişimini etkileyen beslenme yetersizliği ve dengesizliği, kötü toprak ve hava koşulları çiçeklenmeye, verime ve kalite düşüklüğüne sebep olur. Algaway hem bitkilerin bu koşullardan etkilenmesini önler, hem de normal biyolojik ve fizyolojik gelişimi hızlandırır.

Algaway fide-fidan döneminde verildiğinde fotosentez hızını artırır ve gerekli hammaddeyi karşılar. Bunun neticesinde bitkide yaprak gelişimi, çiçek ve meyve gelişimi ve kök gelişimi hızlanır. Aynı zamanda gelişen bu kısımlar çevresel etkenlere karşı daha dayanıklı olurlar. Çiçekler oluşurken, döllenme organlarının ve polenlerin daha aktif ve sağlıklı olmasını sağlar. Böylece döllenme şansı ve döllenen meyvelerin oluşum hızı artar. Döllenmeden sonra, meyvenin ilk büyümesi esnasında verildiğinde, çok çabuk bir şekilde bitki bünyesine alındığı ve taşındığı için, direk olarak meyve gelişimini hızlandırır. Aynı zaman da bu dönem meyvelerin renginin ve kalitesinin belirlendiği ve şekillendiği dönemdir. Bu yüzden meyveyi direk olarak beslediği, renk pigmentlerinin düzenli olmasını sağladığı ve bu pigmentlere etki edecek dış etkenlere karşı bitkinin direncini arttırdığı için, ileride meyve renginde problem olmaz. Aynı zaman bu dönemde meyveyi hızlı büyüttüğü ve hormonal denge için gerekli besini karşıladığından dolayı meyve kalitesinde de problem olmaz.

Algaway topraktan köklere verildiğinde, toprağın biyolojik, kimyasal ve fizyolojik yapısını etkiler. Bitki kök miktarı çok az veya işlevsel olarak zayıf olsa bile, Algaway ile temasa geçtiğinde, içerisindeki bazı besinleri hemen almaya başlar, böylece kökün gelişimi ve işlevi artar. Böylece köklerin topraktan besin ve su alımı hızlanarak, bitki köklerinin hormon salgılaması artar. Bu işlevinden dolayı Algaway çok soğuk dönemler de bile bitkinin ve köklerinin sağlıklı gelişimini sağlar.

Algaway’deki özel kalitedeki yosunlar stokinin (zeatin) içerir. Stokininler hücre bölünmesini hızlandırır, nükleik asitleri düzenler, sürgün uçlarını bastırır ve yan dallanmayı teşvik eder. Ayrıca gözleri uyarır, filizlenmeyi arttırır, besinlerin taşınmasını kolaylaştırır, meyvelerin ve yaprakların yaşlanmasını ve dökülmesini geciktirir.

Tüm bitkiler de: Dikimden sonra hasada kadar 3-4 uygulama, 250 gr./100 lt. dozunda.

UYGULAMA ŞEKLİ VE DOZU

Narenciye: Haziran dökümünden sonra 10’ar gün arayla 2-3 uygulama, 200-250 gr. /100 lt.

Sert Çekirdekliler, Elma, Armut: Meyve büyüme döneminde 2-3 uygulama, 200-250 gr. /100 lt.

Bağ: Saçma koruk döneminden hasata kadar 2-3 uygulama, 200-250 gr. /100 lt.

Buğday, Soya: Başak ve bakla oluşum dönemimde 100-150 gr. /100 lt.

Yerfıstığı, Patates: Patateste yumru büyüme ve fıstıkta iç doldurma dönemlerinde 2-3 uygulama, 200-250 gr. /100 lt.

Domates, Biber, Patlıcan, Kavun, Karpuz: Meyve teşekkülünden itibaren hasada kadar 2-3 uygulama, 200-250 gr. /100 lt.

Karışabilirlik: Bakır, kükürt ve alkali reaksiyon gösteren ürünler haricinde bilinen tüm tarım ilaçları ve gübreler ile karışabilir ancak uygulamadan önce küçük dozlar da ön karışım testi yapmanız önerilir.

Ambalaj: 1 kg. , 3 kg. , 5 kg. , 25 kg.

 

 İçerik
 Organik Madde  (N)  % 20
 Toplam Azot  (N)  % 7
 Nitrat Azot  (N)  % 5
 Amonyum Azotu  N  % 2
 Toplam Fosfor Pentaoksit  (P2O5)  % 6
 Suda çözünür Fosfor Pentaoksit P2O5 % 6
Suda çözünür Potasyum Oksit K2O %21
 Şelatlar için stabil pH aralığı  4-10